Buba Badjie Kuyateh & Bantamba w cyklu Rytmy Afryki

Buba Badjie Kuyateh & Bantamba w cyklu Rytmy Afryki


When?

Start time: Sunday 19:00 (10 December)
End time: Sunday 20:30 (10 December)

Where?

Staromiejski Dom Kultury
Rynek Starego Miasta 2, Warsaw

About

Zapraszamy do Sali Kameralnej Staromiejskiego Domu Kultury na kolejny koncert z cyklu Rytmy Afryki.

W niedzielę 10 grudnia o godz. 19.00 wystąpi Buba Badjie Kuyateh & Bantamba.

Wstęp wolny.

BANTAMBA
To główny muzyczny projekt pochodzącego z Gambii Buby Badjie Kuyateh. Założeniem, które przyświecało Bubie przy tworzeniu tego zespołu było użycie tradycyjnego afrykańskiego instrumentu - (rodzaj harfy) wykorzystywany w nowy, świeży, autorski sposób.W dzieciństwie, w rodzinie afrykańskich griotów Buba poznał tradycyjny zachodnioafrykański repertuar związany z tym instrumentem, różne warianty wykonawcze z Gambii ale też z sąsiednich krajów - Senegalu, Mali. Tworząc swój zespół Buba postanowił odejść od tradycyjnego podejścia do repertuaru by grac muzykę nowoczesną. Tak powstał zespoł Bantamba, w którym wiodącą role gra afrykańska kora ale całości obrazu dopełniaja inne instrumenty: afrykański calebasse i djembe, latynoskie bongosy i conga oraz gitara basowa w sekcji rytmicznej a w sekcji melodycznej klasyczna akustyczna i elektryczna gitara. Oprócz samych instrumentów, oryginalności Bantambie nadają muzycy, których korzenie muzyczne również są różne i którzy do muzyki zespołu wnoszą elementy latynoskie, jazzowe czy wręcz momentami brzmiące rockowo riffy.

Skład zespołu tworzą:
Buba Badjie Kuyateh - kora, voc,
Kuba Pogorzelski - calebasse, djembe, percussion,
Nikodem Bąkowski - conga, bongosy, percussion,
Piotrek Żak - bass,
Aleksander Sucharski - gitara

Buba Badjie Kuyateh
Wirtuoz instrumentu kora i kompozytor.
Urodzony w 1982 roku w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków) rozpoczął naukę gry na korze w wieku 7 lat.
’Jali Buba’ stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków w Gambii występując ze swoją grupą Nyodemaa Band. Jest również nauczycielem kory oraz organizatorem muzycznych wypraw do Gambii.
W 2012 roku przyjechał do Polski. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem.
Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, którym zaprezentował się on szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Stanisław Soyka, Kinior i inni.
Buba współpracuje z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista oraz koncertując z uznanymi muzykami indyjskimi.
Obecnie wraz z przyjaciółmi stworzył nowy projekt z pogranicza jazzu, funku i muzyki tradycyjnej – Bantamba.

Piotr Żak
Gitarzysta basowy , kompozytor, aranżer, w latach 2000 – 2015 współpracował z zespołem Szymon Wydra i Carpe Diem, z którym to nagrał dwie płyty, koncertował w kraju i za granicą, w 2014 utwór „Duch”, którego jest współkompozytorem towarzyszył serialowi „M jak miłość”, grał również w zespole Izabeli Trojanowskiej , z którą koncertował , z zawodu matematyk, w wolnych chwilach uczy matematyki w technikum.

Nikodem Bąkowski
Specjalizuje się w grze na instrumentach perkusji latynoskiej (congi, timbalesy, bongosy, batá).
Uczył się m.in. na Kubie i w Brazylii, u takich sław perkusji jak: conga- Jesús Alfonso (Los Munequitos de Matanzas), Macho Calderón (Aguiri-Yo), Duniesky Barreto Pozo (Bamboleo, BuenaVista Social Club), Grupo Afrocuba de Matanzas, timbalesy- Ramsés Rodriguez Baralt (Ernán Lopéz Nussa, Chucho Valdes, Omara Portuondo, Pablo Milanes, Ibrahim Ferrer), bata- Carlos Miguel Perez Brito, José Osmel Torreo.
W ostatnich latach współtworzy takie zespoły jak: Salsa Central, Gadająca Tykwa, Ritmodelia, The Dudes, Bitamina. Wielokrotnie współpracował z solistami i zespołami: Rey Ceballo y Calle Sol, Jose Torres y Salsa Tropical, Son de Cuba, Trio Son de Cuba, Noche de Boleros, DAAB, Milagros Abreu Machado, Paco Sarr, Mamadou Diouff, Ania "Anya" Kostrzewska. Jako współaranżer i wykonawca bierze udział w projektach muzyki awangardowej i klubowej. Ma na koncie wiele występów estradowych i klubowych zarówno w Polsce jak i za granicą oraz wiele sesji nagraniowych.
Od kilku lat współpracuje z Kubą Pogorzelskim ucząc się muzyki Afryki Zachodniej i tworząc wspólnie formację Strefa Rytmu oraz projekty łączące w sobie różne tradycje muzyczne. Właśnie taka mikstura różnych światów muzycznych dała początek zespołowi Buby Kuyateh -Bantamba.
Nikodem porowadzi również działalność dydaktyczną w zakresie nauki gry na instrumentach perkusji latynoskiej w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy, w szkole perkusji etnicznej Strefa Rytmu oraz Szkole Tańców Karaibskich SHO.

Aleksander Sucharski
Gitarzysta jazzowy i rozrywkowy, absolwent Wydziału Jazzu na ZPSM im. Fryderyka Chopina "Bednarska" w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Od października 2016 student Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie gitary jazzowej u prof. Marka Kądzieli. Poza działaniem w Bantambie komponuje własne utwory utrzymane w estetyce jazz/fusion wraz ze swoim kwintetem. Uczestnik rozlicznych warszawskich jam sessions, działa również jako sideman w projektach popowo-wokalnych.

Kuba Pogorzelski
Perkusista grający na bębnach pochodzących z Afryki Zachodniej, socjolog i nauczyciel gry na djembe. Sztuke gry na tym instrumencie opanował w Afryce, gdzie oprócz gry poznawał i studiował lokalną kulturę. Bardzo często współpracował z afrykańskimi muzykami na warszatach i licznych koncertach. Założyciel szkoły gry na etnicznych bębnach „Strefa Rytmu” w Warszawie. Swoje doświadczenie i umiejętności wykorzystuje w kilku zespołach, jak BANTAMBA, WIELBŁĄDY, GADAJĄCA TYKWA czy RITMODELIA. Stale współpracuje z wieloma artystami, teatrami i studiami muzycznymi.

https://www.youtube.com/watch?v=jw1d8J2eISo

https://www.facebook.com/Buba-Badjie-Kuyateh-Bantamba-200493990282925/?fref=tsUpcoming events at Staromiejski Dom Kultury

Plakaty filmowe z Ghany w cyklu Kultury i postaci Afryki

Plakaty filmowe z Ghany w cyklu Kultury i postaci Afryki

Monday 19:00 (11 December)
Staromiejski Dom Kultury, Warsaw

Zaproszenie do Tanga

Zaproszenie do Tanga

Sunday 18:00 (17 December)
Staromiejski Dom Kultury, Warsaw

Events around Staromiejski Dom Kultury

Elvis Presley w Bazyliszku - Sylwester w rytmie rock and roll'a
50 m »

Elvis Presley w Bazyliszku - Sylwester w rytmie rock and roll'a

Sunday 20:30 (31 December)
Restauracja Bazyliszek, Warsaw

Warszawska premiera filmu Bloki. Reżyseria Konrad Królikowski.
100 m »

Warszawska premiera filmu Bloki. Reżyseria Konrad Królikowski.

Saturday 17:00 (16 December)
Muzeum Warszawy, Warsaw

Świąteczny Kiermasz Fotografii
150 m »

Świąteczny Kiermasz Fotografii

Saturday 23:00 (16 December)
Związek Polskich Artystów Fotografików: ZPAF, Warsaw

3 urodziny Samych Kraftów i Piwnego Podziemia!
150 m »

3 urodziny Samych Kraftów i Piwnego Podziemia!

Friday 19:00 (15 December)
Same Krafty - multitap, Warsaw

Chopin na Zamku Królewskim - koncert kameralny
Music
250 m »

Chopin na Zamku Królewskim - koncert kameralny

Wednesday 19:00 (13 December)
Zamek Królewski w Warszawie, Warsaw

Mozart na Zamku Królewskim - koncert kameralny
Music
250 m »

Mozart na Zamku Królewskim - koncert kameralny

Friday 19:00 (22 December)
Zamek Królewski w Warszawie, Warsaw

Noc Orientu: koncert zespołu Adeb Chamoun Group
Music
250 m »

Noc Orientu: koncert zespołu Adeb Chamoun Group

Saturday 18:00 (16 December)
Zamek Królewski w Warszawie, Warsaw

Muzyka polska na Zamku Królewskim - koncert kameralny
Music
250 m »

Muzyka polska na Zamku Królewskim - koncert kameralny

Wednesday 19:00 (20 December)
Zamek Królewski w Warszawie, Warsaw