Fatoumata Diawara - kolejna gwiazda z Mali na WrocLove Fest 2018

Fatoumata Diawara - kolejna gwiazda z Mali na WrocLove Fest 2018


When?

Start time: Sunday 20:00 (24 June)
End time: Sunday 23:00 (24 June)

About

Fatoumata Diawara - kolejna gwiazda z Mali na WrocLove Fest 2018!

Fatoumata Diawara, jedna z najważniejszych reprezentantek sceny world music, wokalistka i aktorka filmowa z Mali wystąpi 24 czerwca we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem!
Jedyny w Polsce koncert fascynującej afrykańskiej diwy będzie częścią WrocLove Fest 2018 odbywającego się okazji Święta Wrocławia. Swój udział w tym festiwalu potwierdziła wcześniej najwybitniejsza gwiazda malijskiej sceny - Oumou Sangaré, która wystąpi we Wrocławiu 21 czerwca. Wielbiciele world music powinni zaplanować początek wakacji właśnie w stolicy Dolnego Śląska!

Urodzona w 1982 r. artystka wyjechała z Mali w wieku kilkunastu lat, by spróbować sił jako aktorka we Francji.
Zadebiutowała w La Genèse Cheikha Oumara Cissoko, wystąpiła w licznych filmach, m.in. słynnym Sia, le rêve du python Dani Kouyaté'a. Współpracowała też z teatrem ulicznym Royal Deluxe i próbowała swoich sił w musicalu (grając główną rolę w "Kirikou i Karaba"). Zanim zdecydowała się nagrać solową płytę, szlifowała swój talent muzyczny u boku Oumou Sangaré, AfroCubism, Dee Dee Bridgewater czy Herbiego Hancocka.
Jej pierwszy album "Fatou" został nagrany z udziałem takich gwiazd jak Toumani Diabate, wybitny perkusista Tony Allen oraz John Paul Jones z Led Zeppelin.
W 2012 brala udział w trasie koncertowej Africa Express Train razem z takimi artystami jak Rokia Traore, Damon Albarn, Baaba Maal, Amamdou and Mariam, Nicolas Jaar i Noisettes, która zakończyła się wspólnym występem z samym Paulem McCartneyem.

Fatoumata Diawara po kilku latach powraca z nowym albumem skomponowanym z muzykiem Matthieu Chedid, znanym także jako -M-. Album zawiera ich wspólne, oryginalne kompozycje.
„Mathieu włożył miłość i swoje doświadczenie do muzyki i kultury Mali, ja zachowałam malijską i afrykańską tradycję bluesową. Wspólnie znaleźliśmy nowoczesne brzmienie łączące zwyczaje i współczesne brzmienia afrykańskie" powiedziała Fatoumata.
W październiku Diawara, wraz z afrykańska fotografką Aidą Muluneh, odbyły podróż do Etiopii i na pustynie Danakil, gdzie zorganizowały sesję zdjęciową i wideo, chwytając surowość i piękno Afryki. Większość zdjęć została wykonana na terenach kopalni soli i aktywności wulkanicznej, dzięki czemu udało się zarejestrować oszałamiające obrazy. Fascynująca i futurystyczna sceneria była idealnym połączeniem dla nowego albumu Fatoumaty Diawara.

O artystce tak pisze Aleksandra Lipczak, www.wysokieobcasy.pl:
"Kiedy miała dziewięć lat i oświadczyła, że nie będzie dłużej chodzić do szkoły, bo chce tańczyć, rodzice wysłali ją do ciotki w Bamako (stolicy Mali). Tam wypatrzył ją znany reżyser, który zaproponował jej główną rolę w filmie o dziewczynce rzucającej wyzwanie przeznaczeniu. Film okazał się gigantycznym sukcesem, a ona stała się gwiazdą. (...)
W 2011 roku płyta ''Fatou'' została okrzyknięta najlepszym debiutem na scenie world music od lat.
Dzisiaj Fatoumata z nieodłączną gitarą jest międzynarodową gwiazdą, ale nie zapomina, skąd pochodzi. A pochodzi z kraju o największym zagęszczeniu muzycznych fenomenów na świecie. To tutaj, w kraju griots, czyli tradycyjnej kasty muzyków - doradców rządzących i strażników przekazywanej ustnie historii - urodził się ''bóg afrykańskiego bluesa'' Ali Farka Touré. Stąd pochodzi gwiazdor sceny etno albinos Salif Keita, tu nagrywają swojego hipnotyzującego pustynnego rocka Tuaregowie z zespołu Tinariwen i tu żyje Oumu Sangaré - najwybitniejsza współczesna diwa Afryki o zmysłowym, zachrypniętym głosie. Tu odbywał się kultowy muzyczny Festiwal Pustyni, na który ciągnęły tłumy z całego świata, a w dziesiątkach klubów w Bamako co wieczór można było posłuchać na żywo najlepszej muzyki w zachodniej Afryce. (...)
Żyjąca na emigracji Fatoumata, która śpiewa prawie zawsze w języku bambara, bo mówi, że tylko wtedy naprawdę udaje jej się dotrzeć do dusz słuchaczy, jest jednym z wielu malijskich muzyków, którzy zaangażowali się w antywojenną kampanię. Najmłodszej malijskiej gwieździe w kolorowym turbanie udało się jednak coś niezwykłego. Gdy oczy świata skupiły są na Mali z powodu francuskiej interwencji w 2103 ona zebrała całą muzyczną elitę swojego kraju w jednym studiu i przekonała ją do zaśpiewania swojej piosenki. Legendarna Oumu Sangaré, popowy duet niewidomych muzyków Amadou i Mariam, mistrz tradycyjnej kory (21-strunowy instrument) Toumani Diabaté i 40 innych artystów zebranych pod szyldem Voices United for Mali wyśpiewało razem napisane przez nią wezwanie do pokoju ''Mali-ko''. ''Mali jest jak wielkie drzewo, w jego cieniu jest miejsce dla nas wszystkich'' - śpiewają.
Choć jeszcze żadnej piosence nie udało się powstrzymać wojny, muzycy, narodowy skarb Mali, nie mogli milczeć. ''Malijczycy na nas patrzą - mówi Fatoumata. - Stracili wiarę w politykę. Ale to muzyka zawsze dawała naszym ludziom nadzieję. Mali bez muzyki? To nie do pomyślenia!''.

24.06.18 godz. 20.00 Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
WrocLove Fest 2018
FATOUMATA DIAWARA (Mali)
bilety: 120 zł – I miejsca, 90 zł – II miejsca, 60 zł - miejsca stojące, 45 – wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.wrockfest.pl/bilety-online/, www.biletin.pl, www.ticketmaster.pl, www.biletyna.pl, www.eventim.pl, www.ebilet.pl
rezerwacje: bilety@o2.plUpcoming events at Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Oumou Sangaré - afrykańska gwiazda world music we Wrocławiu!

Oumou Sangaré - afrykańska gwiazda world music we Wrocławiu!

Thursday 20:00 (21 June)
Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, Wroclaw

Events around Synagoga Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Tribute to AC/DC w Starej Piwnicy!
100 m »

Tribute to AC/DC w Starej Piwnicy!

Friday 20:00 (08 June)
Stara Piwnica, Wroclaw

Carmina burana | Zakończenie sezonu symfonicznego
150 m »

Carmina burana | Zakończenie sezonu symfonicznego

Saturday 18:00 (09 June)
Narodowe Forum Muzyki, Wroclaw

53. Festiwal Wratislavia Cantans / Wyzwolenie / Liberation
150 m »

53. Festiwal Wratislavia Cantans / Wyzwolenie / Liberation

Friday 19:00 (07 September)
Narodowe Forum Muzyki, Wroclaw

Game Music Festival 2018
Festival
150 m »

Game Music Festival 2018

Friday 12:00 (26 October)
Narodowe Forum Muzyki, Wroclaw

Stare Dobre Małżeństwo we Wrocławiu.
150 m »

Stare Dobre Małżeństwo we Wrocławiu.

Monday 19:00 (08 October)
Narodowe Forum Muzyki, Wroclaw

Zaproszenie na bezpłatne warsztaty edukacyjne.
150 m »

Zaproszenie na bezpłatne warsztaty edukacyjne.

Monday 09:00 (11 June)
Narodowe Forum Muzyki, Wroclaw

Kalejdoskop Kultur 2018 - zapraszamy wystawców!
250 m »

Kalejdoskop Kultur 2018 - zapraszamy wystawców!

Saturday 12:00 (23 June)
Kalejdoskop Kultur, Wroclaw

Miguel i Susana w No Limits
200 m »

Miguel i Susana w No Limits

Friday 20:00 (07 September)
No Limits - Szkoła Tańca, Wroclaw