Upcoming events at Busem z poznania

Festiwal Światła w Łodzi
Lecture

Festiwal Światła w Łodzi

Friday 06:00 (29 September)
Busem z poznania, Poznan

Festiwal Światła w Łodzi (ze zwiedzaniem)
Music

Festiwal Światła w Łodzi (ze zwiedzaniem)

Saturday 08:30 (30 September)
Busem z poznania, Poznan


Festyn Archeologiczny w Biskupinie „Bogowie Wojny”

Festyn Archeologiczny w Biskupinie „Bogowie Wojny”


When?

Start time: Saturday 08:45 (16 September)
End time: Saturday 21:00 (16 September)
Crafts

About

Wreszcie nadszedł czas, ten czas. Kolejna wyprawa cykliczna. Zabieramy mały „węzełek i maleńką sakiewkę” i w drogę. Dokąd śmigamy? Oczywiście do Biskupina. Historia Piastów, kolejnictwa, produkcji wyrobów użytkowych sprzed tysiąca lat czeka.

Oto nasz program:
08:45 Wyjazd z Poznania, Parking Kaufland, Aleje Solidarności 42
- Wenecja Muzeum Kolejki Wąskotorowej i Zamek Diabła Weneckiego
- Biskupin - Muzeum Archeologiczne i clou programu - Festyn Archeologiczny
- Wągrowiec – skrzyżowanie rzek (Wełna i Nielba). Pożegnalna kawka/piwo na wągrowieckim rynku przy „tańczącej” fontannie
22:00 – 23:00 Powrót do Poznania (tradycyjnie zapewniamy podwózkę pod dom (w obrębie miasta)).

Pierwszym przystankiem naszej wyprawy będzie Muzeum Kolejki Wąskotorowej. W końcu każdy z nas (może jeszcze tylko o tym nie wie) jest miłośnikiem kolejki wąskotorowej. Spełnić swoje marzenia o obejrzeniu parowozów, różnych rodzajów wagonów, drezyn oraz infrastruktury kolejowej będzie można podczas naszej wizyty w Wenecji. Weneckie muzeum to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie osi 600 mm.
Zaraz obok znajdują się ruiny Zamku Diabła Weneckiego z ciekawą wystawą machin oblężniczych, którą też obejrzymy.
A docelowy nasz punkt to Biskupin. To na co dzień po prostu Muzeum Archeologiczne. Natomiast raz w roku, przez jeden jedyny tydzień, zmienia się w mistyczną krainę. A to za sprawą Festynu Archeologicznego. Tego roku to już XXIII edycja festynu pod nazwą „Bogowie Wojny”. Tego roku bohaterami imprezy będą wojownicy i ich boscy opiekunowie. Zapoznamy się z dawnym uzbrojeniem, sposobami walki. Poznamy też sferę duchową dawnych wojowników oraz zwyczaje związane z bitwami. Tu będą miały miejsce inscenizowane bitwy, przeplatane mistycznymi opowieściami i obrzędami. Walczyć będą drużyny piastowskie, wikińskie, madziarskie i wojownicy zza wschodniej granicy.
To dla nich musicie tam być i zapoznać się z tą historią "na żywo". Nie zabraknie też możliwości strzelania z łuku, wybijania monet, pracy w glinie – lepienia garnków, wyrabiania różnych przedmiotów dawnymi technikami, warzenia piwa, krzesania ognia. Ponadto wykłady tematyczne, występy zespołów muzycznych czy prezentujących historyczne tańce (aż się chce zawołać: tańce – hulanki - swawole). Długo by jeszcze wymieniać…
Spędzimy tam kilka godzin, a w tym czasie każdy znajdzie coś dla siebie.
A na deser – ku pokrzepieniu serc – wypijemy pożegnalną kawkę (lub co tam kto woli). Degustację planujemy w Wągrowcu. Ale … dopiero po obejrzeniu jedynego w Europie skrzyżowania rzek. Co prawda ani Wełna ani Nielba nie mają szerokości Warty (w najszerszym miejscu) – ale też Warta z żadną rzeką się nie krzyżuje!
Po powrocie w obrębie miasta odwieziemy Was do domu (choć wybaczcie nie zawsze pod same drzwi, wjazdy na klatki schodowe nie wchodzą w rachubę).

Co zabieramy?
Picie, proponujemy przygotować wcześniej sznytki, wygodne butki, nakrycie głowy (może być stylowa boba), polarek na wieczór, kurteczka w plecaczku. Aparat foto, wręcz niezbędny (z naładowanymi akumulatorami, oczywiście). Co do prowiantu, jeśli uda Wam się zapomnieć zabrać kanapki, to w Biskupinie różnorodność smaków nie pozwoli nikomu wyjechać głodnym

Przypominamy, w aucie klima i lodówka, czyli PRZYJEMNIE i KOMFORTOWO

Cena: 110 zł zawiera: przejazd, parkingi, opiekę KOwca, odwiezienie do domu (w Poznaniu) oraz słodką niespodziankę (to już nasza świecka tradycja)
Dodatkowo płatne: wejściówki: ok. 25 zł)

Pamiętajcie w aucie gramy (najchętniej polskie wszech- przeboje) aby radośniej nam było i śpiewamy sobie też. Jeśli ktoś skrępowany (choć to niemożliwe) mruczy sobie pod nosem. Jeśli Waszą wolą brak śpiewu - będzie ciężko, ale jakoś damy radę (no chyba, że nie damy).

Zapisy i ewentualne pytania: tel nr: 573 327 881 lub kontakt@busemzpoznania.pl

Informacje małym druczkiem:
- samo kliknięcie „wezmę udział” na fb nie oznacza rezerwacji miejsca
- wpłata zaliczki jest równoznaczna z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu wyjazdu (na naszej stronie www)