Events around Rosyjski Ośrodek Nauki I Kultury

Szkolenie 'Rodzicielstwo bliskości w pracy lekarza'

Szkolenie "Rodzicielstwo bliskości w pracy lekarza"

Saturday 09:00 (23 June)
Bliskie Miejsce, Srodmiescie

1% podatku na poprawę opieki w żłobkach i przedszkolach

1% podatku na poprawę opieki w żłobkach i przedszkolach

Monday 12:00 (30 April)
Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego (Comenius Foundation), Warsaw

Noc Kości. Cała noc kultury w Worku!

Noc Kości. Cała noc kultury w Worku!

Friday 20:00 (18 May)
Worek Kości, Warsaw

Światowy Kongres Edukacyjny i Zjazd Ogrodów Botanicznych

Światowy Kongres Edukacyjny i Zjazd Ogrodów Botanicznych

Sunday 16:00 (09 September)
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Warsaw

Kropki w paski | Warsztaty dla dzieci w wieku 1-3 i opiekunów

Kropki w paski | Warsztaty dla dzieci w wieku 1-3 i opiekunów

Friday 11:00 (04 May)
Muzeum Łazienki Królewskie, Warsaw

99 określeń na pustkę | Goście z Estonii

99 określeń na pustkę | Goście z Estonii

Thursday 19:00 (26 April)
Nowy Teatr, Warsaw

Francuzi

Francuzi

Tuesday 19:00 (01 May)
Nowy Teatr, Warsaw


Ljubinka Šiba Fimić. Otwarcie wystawy serbskiej artystki

Ljubinka Šiba Fimić. Otwarcie wystawy serbskiej artystki


When?

Start time: Tuesday 18:00 (17 April)
End time: Tuesday 19:00 (17 April)

Where?

Rosyjski Ośrodek Nauki I Kultury
ul. Belwederska 25, Warsaw

About

Ljubinka Šiba Fimić, urodzona 7 maja 1944 w Novo Selo, koło Vrnjačka Banja. Gdybym mogła wybierać miejsce urodzenia być może nie byłoby to tutaj. Jednak pochodzę właśnie stąd i swoimi obrazami chcę przedstawić mój świat. Malarstwo to szczególna magia, cudowne połączenie ducha, światłości i koloru. Człowiek zaś jest niebezpieczną, a zarazem najdoskonalszą zagadką natury.
Malarka i poetka; mieszka w Belgradzie, Serbia i w Warszawie, Polska. Pierwsza wystawa jej malarstwa obyła się w 1987 roku, a do tej pory zorganizowano ich już ponad 50, m.in. w Jugosławii, Polsce, Rosji, Serbii, Niemczech, w Chinach, na Kubie oraz Cyprze. Szczególny sukces odniosła wystawa obrazów Kina (Chiny), przedstawiona w mieście Wuhan (stolica prowincji Hubei, Chiny), którą do dzisiaj obejrzało ponad 40.000 osób, a stała się również częścią stałej ekspozycji muzeum. Równie znacząca była wystawa poświęcona Che Guevari i Fidelowi Castro. Po premierze w Belgradzie, przedstawiona została na Kubie i tam też ciągle się znajduje. Przy okazji wystawy autorka została serdecznie ugoszczona przez rodzinę Ernesta Che Guevary.
W ramach Dni Angoli w Belgradzie odbyła się wystawa kolejna Dozivanje iz Angole (Wezwanie z Angoli), prezentowana potem w wielu krajach portugalskojęzycznych.
Cykl obrazów poświęconych Włodzimierzowi Putinowi został przekazany jako dar autorki dla prezydenta Rosji. Gest ten tak poruszył Włodzimierza Putina, że na jej ręce złożył osobiste serdeczne podziękowania.
W zeszłym roku prezentowana była w galeriach Serbii najnowsza wystawa Srpski junaci kosovske bitke. Vladari večnosti (Serbscy bohaterowie bitwy na Kosowym Polu. Władcy wieczności).

O Ljubince Šibie Fimić krycy piszą, iż jest niezwykłą malarką o charakterystycznej grze kolorów, a jej styl charakteryzowany jest jako impresjonizm, który dotyka najdawniejszego stylu twórczości – realizmu. W zależności od tematu jej pędzel prowadzony jest albo szeroko i zamaszyście, albo uważnymi ruchami konstruując granice form i kompozycje międzyprzestrzeni.
Autorka ma osobisty, rozpoznawalny i zapamiętywalny styl, z dramatyzmem objawiającym się w bielach. Główną osią obrazów są zwykle postaci, stworzone w nowy, tylko jej właściwy sposób. Szeroko otwarte oczy to projekcja świadomości i zwierciadło duszy. Ljubinka Šiba Fimić jest w swej twórczości lirykiem, dlatego obdarza bohaterów dojrzałą myślą i to zarówno wtedy gdy przelewa obrazy w wiersze, jak i wtedy gdy wiersze maluje w obrazach.
Jej twórczość jest różnorodna – od idyllicznych pejzaży, zmęczonych twarzy niewolników na plantacjach Brazylii, scen historycznych, aż po twarze ludzi, portrety, struktury kryształów.
Obrazy są pełne sprzeczności, niczym życie. Sięgają głębi duszy, odkrywając to co skrywane i to co znane i pozytywne. Przekraczają granice zapomnienia. Ljubinka Šiba Fimić pomaga nam pamiętać o prawdziwych wartościach i każe walczyć, by na planecie było więcej piękna, dobra i ideałów, do których człowiek dąży. (1)

Sama autorka mówi, że malarstwo to dla mnie życie i sposób istnienia. Gdy maluję - czuję, że wychodzę z „pułapki’ tego świata, osaczenia, które czyni bezsensownym duchowy stan świadomości i umniejsza wszelkie moralne wartości.
(1) zaczerpnięte z tekstów: Branka Čirlića (krytyka), Stanisława Iwanowicza Książyka i Milanki Ivančević (dziennikarka)