Malleus Maleficarum - czarownice w światowym kinie

Malleus Maleficarum - czarownice w światowym kinie


When?

Start time: Monday 19:00 (11 September)
End time: Monday 21:30 (02 October)

Where?

Świetlica Nowego Teatru
Madalińskiego 10/16, Warsaw
Music

About

Magia, siły nieczyste – to wierzenia obecne wśród ludów pierwotnych na całym świecie. Czarownice obwiniano za klęski żywiołowe, pomór bydła, poronienia i bezpłodność. Wierzono, że rzucają uroki, sporządzają miłosne mikstury. Za czarownice uznawano zarówno stare znachorki, jak i kobiety, odrzucające awanse amantów, czy te nazbyt jawnie okazujące swoją seksualność. Zbiorowa histeria skutkowała polowaniami i procesami sądowymi: podczas tortur sądy świeckie oraz inkwizycja skatowały setki tysięcy niewinnych kobiet. W Europie apogeum polowań przypada na okres reformacji, ostatnie stosy zapłonęły w XVIII wieku. Dzisiaj w wypowiedziach polityków oraz kościelnych hierarchów powraca retoryka i sposób myślenia o kobietach jako istotach opętanych przez diabła. Mężczyźni nadal uzurpują sobie prawo do decydowania o kobiecym ciele. W 2017 roku przypada 530. rocznica publikacji Młota na czarownice, traktatu o tym, jak drogą tortur wypędzać diabła z kobiet. Oglądając dziś postaci czarownic, od kina niemego po indonezyjskie kino grozy, warto przypominać do czego prowadzi nienawiść i wiara w gusła.

Tomasz Kolankiewicz – programista filmowy, współpracujący z telewizją i festiwalami filmowymi. Stara się przybliżać widzom filmy od klasyki po niszowe kino gatunkowe. Jest autorem kilkudziesięciu przeglądów filmowych, wśród nich przeglądów szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów Piera Paola Pasoliniego, Fritza Langa, Vittora de Siki, Davida Lyncha oraz retrospektyw mało znanych prądów filmowych. Na Festiwalu Filmowym w Gdyni prowadzi sekcję poświęconą zapomnianemu kinu gatunkowemu z Polski.

Ilustracja: Jarosław Danilenko http://pingxpong.tumblr.com/

11 września 19:00
Czarownice
Reżyseria Benjamin Christensen (1922)
Czas trwania 1H31
Sięgający początków cywilizacji paradokumentalny wykład na temat czarów i czarownic. Esej ozdabiają fabularyzowane ilustracje, pokazujące zjawisko na przestrzeni wieków, łącznie z fantastyczną sceną sabatu czarownic – jedną z najbardziej skomplikowanych i wystawnych w epoce kina niemego.
Christensen zaczynał swoją karierę jako aktor i śpiewak operowy. Jego Czarownice to film legendarny. Do dziś w czołówce najdroższych szwedzkich produkcji Svensk Filmindustri, która wyprodukowała filmy Victora Sjöströma i Mauritza Stillera – gwiazd kina lat 20.

2 października 19:00
Reżyseria Robert Eggers (2015)
Czas twania 1H30
Rok 1630, Nowa Anglia. Purytańska rodzina mieszka samotnie na skraju lasu, tocząc walkę z nieurodzajem. Kiedy pewnego dnia znika najmłodsze z pięciorga dzieci, rodzina zdaje sobie sprawę, że w pobliskim lesie czai się zło... Wyprodukowany niezależnie debiut Roberta Eggersa to odkrycie festiwalu w Sundance w 2015 roku. Reżyser sięgał do źródeł historycznych, opisujących procesy czarownic w połowie XVII wieku w amerykańskiej Nowej Anglii. Stały się one inspiracją do scenariusza jednego z najbardziej błyskotliwych horrorów ostatnich lat.

Wstęp wolnyUpcoming events at Świetlica Nowego Teatru

Po prostu skandal. Wykłady Doroty Semenowicz
Book

Po prostu skandal. Wykłady Doroty Semenowicz

Monday 19:00 (25 September)
Świetlica Nowego Teatru, Warsaw

Events around Świetlica Nowego Teatru

Zostajemy praktykami 'Metoda Dobrego Startu'
Workshop

Zostajemy praktykami "Metoda Dobrego Startu"

Saturday 09:00 (09 December)
Pro Civitas - Szkoły i Kursy, Kielce

Benio odszedł za TM :(
Volunteering

Benio odszedł za TM :(

Tuesday 00:00 (31 October)
Kundel Bury I Kocury, Stefanowo

Koniec | reż. Krzysztof Warlikowski
Comedy

Koniec | reż. Krzysztof Warlikowski

Friday 19:00 (13 October)
Nowy Teatr, Warsaw

Proces
Art

Proces

Wednesday 19:00 (15 November)
Nowy Teatr, Warsaw

Marzy mi się Jokohama
Art

Marzy mi się Jokohama

Friday 20:00 (29 September)
Wars i Sawa w Nowym, Warsaw

Noc kretów | seans
Conference

Noc kretów | seans

Friday 20:45 (22 September)
Nowy Teatr, Warsaw

Henrietta Lacks
Music

Henrietta Lacks

Tuesday 20:00 (26 September)
Nowy Teatr, Warsaw

Łaknąć. Vincent Macaigne
Conference

Łaknąć. Vincent Macaigne

Thursday 20:00 (19 October)
Nowy Teatr, Warsaw