Upcoming events at Nowy Świat Muzyki

Czym jest masoneria kobieca?
Party

Czym jest masoneria kobieca?

Monday 19:30 (25 September)
Nowy Świat Muzyki, Warsaw

Events around Nowy Świat Muzyki

Zostajemy praktykami 'Metoda Dobrego Startu'
Workshop

Zostajemy praktykami "Metoda Dobrego Startu"

Saturday 09:00 (09 December)
Pro Civitas - Szkoły i Kursy, Kielce

Benio odszedł za TM :(
Volunteering

Benio odszedł za TM :(

Tuesday 00:00 (31 October)
Kundel Bury I Kocury, Stefanowo

Rekrutacja 2017/2018
Community

Rekrutacja 2017/2018

Friday 08:00 (13 October)
Studia Polsko-Żydowskie, Warsaw

Warsztaty sztuki opowiadania dla dorosłych I
Theater

Warsztaty sztuki opowiadania dla dorosłych I

Monday 18:00 (25 September)
Pracownia Duży Pokój, Mokotów

Zawód: Artystka - ćwiczenia z pracą
Workshop

Zawód: Artystka - ćwiczenia z pracą

Sunday 18:00 (01 October)
Pracownia Duży Pokój, Warsaw

Kabaretowo na Nowym Świecie
Theater

Kabaretowo na Nowym Świecie

Saturday 17:00 (30 September)
Klubokawiarnia Pożyteczna, Warsaw

Aktywne zabawy ruchowe dla Przedszkolaków
Community

Aktywne zabawy ruchowe dla Przedszkolaków

Saturday 11:00 (23 September)
Klubokawiarnia Pożyteczna, Warsaw

ROCK NIGHT w Harendzie / Close Combat i Zespół Niespokojnych Nóg
Music

ROCK NIGHT w Harendzie / Close Combat i Zespół Niespokojnych Nóg

Saturday 18:30 (30 September)
Rock Night w Harendzie, Warsaw


Messages Quartet na Nowym Świecie

Messages Quartet na Nowym Świecie


When?

Start time: Thursday 19:30 (14 September)
End time: Thursday 21:00 (14 September)

Where?

Nowy Świat Muzyki
ul. Nowy Świat 63, Warsaw
Music

About

Zapraszamy do Kawiarni Nowy Świat Muzyki (ul. Nowy Świat 63, Warszawa) na koncert promocyjny płyty Szymon Laks – String Quartets. Wystąpi Messages Quartet w składzie:

Małgorzata Wasiucionek – skrzypce
Oriana Masternak – skrzypce
Maria Dutka – altówka
Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela

Wydarzenie poprowadzi: Kinga A. Wojciechowska, red. naczelna PRESTO.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kawiarni Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63, Warszawa.

Organizatorem wydarzenia i wydawcą płyty jest DUX.

Opis płyty:

Spośród pięciu kwartetów smyczkowych Szymona Laksa zachowały się tylko trzy, napisane po drugiej wojnie światowej. Ich autor, utalentowany skrzypek i kompozytora a jednocześnie płodny pisarz i tłumacz, cudem przeżył hitlerowską okupację. Jak sam przyznawał w Oświęcimiu uratowała go muzyka – podczas niemal trzyletniego pobytu w obozie zagłady pełnił funkcję kapelmistrza orkiestry męskiej. Dzięki czwórce młodych artystek z Messages Quartet możemy usłyszeć niesłusznie zapomnianą muzykę ocalonego z Zagłady. Trzy kwartety utrzymane są w stylu neoklasycznym lecz każdy posiada własną specyfikę: III nawiązuje do polskiej muzyki ludowej, IV do bluesa i jazzu, V zabarwiony jest ekspresjonizmem.

Messages Quartet– założony w 2014 roku, swą działalność skupia wokół muzyki polskiej XX i XXI wieku, propagując szczególnie tę wciąż odkrywaną i rzadko wykonywaną. Nazwa zespołu nawiązuje do słynnego II Kwartetu smyczkowego „Messages” (1980) Andrzeja Panufnika (1914-1991). Messages Quartet powstał w Roku kompozytora, czyli w rocznicę 100-lecia jego urodzin; działalność zespołu stanowi hommage dla jego wybitnej postaci i twórczości. W swoim repertuarze Messages Quartet ma dzieła takich twórców, jak Szymon Laks, Andrzej Panufnik, Mieczysław Wajnberg, Erwin Schulhoff, Philipp i Xaver Scharwenka, Grażyna Bacewicz, Karol Szymanowski, Dymitr Szostakowicz, jak również arcydzieła światowej literatury kwartetowej. Zespół dokonał wielu prawykonań – utworów autorstwa m.in. Marty Ptaszyńskiej, Evgeny’ego Irshai’a, Rafała Janiaka i Michalisa Travlosa.
Muzycy Messages Quartet są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończyli także studia solistyczne i klasy mistrzowskie na uczelniach europejskich (Paryż, Bruksela, Wiedeń, Stuttgart, Salzburg). Obok działalności koncertowej są wykładowcami Akademii Muzycznej w Katowicach i w Krakowie.
Już po roku działalności Messages Quartet zdobył II miejsce, Srebrny Medal i Nagrodę Specjalną „Shostakovich Prize” za wykonanie kwartetu Dymitra Szostakowicza na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv w Bułgarii (2015). Pod koniec 2014 roku nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się publikacja książkowa z płytą CD muzyków kwartetu, zawierającą utwory kameralne Phillippa i Xavera Scharwenków.
Messages Quartet koncertował w prestiżowych salach koncertowych Polski i za granicą, m.in. w Wiedniu, Londynie i w Moskwie. Współpracował z takimi artystami, jak Olga Pasiecznik, Wojciech Koprowski, Robert Kwiatkowski lub Aleksandra Zamojska. Zespół zaprezentował nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w siedzibie NOSPR w Katowicach.
„Messages Quartet (...) to niewątpliwie nowa siła kwartetowa na polskiej estradzie i należy ją obserwować”, pisała w „Ruchu Muzycznym” (12/2015) Marta Januszkiewicz.
Zespół jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w lutym 2016 roku został laureatem Programu Stypendialnego „Młoda Polska”, dzięki któremu wydał swą debiutancką płytę z kompletem zachowanych kwartetów smyczkowych Szymona Laksa.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w Kawiarni Nowy Świat Muzyki, ul. Nowy Świat 63, Warszawa.
Na stronach ebilet.pl, wejściówki.pl, eventim.pl