Rekonstrukcja historyczna pacyfikacji Woli Zarczyckiej

Rekonstrukcja historyczna pacyfikacji Woli Zarczyckiej


When?

Start time: Sunday 15:00 (17 June)
End time: Sunday 18:00 (17 June)

About

Z racji obchodów 75. rocznicy pacyfikacji wsi organizowana jest rekonstrukcja historyczna tego strasznego wydarzenia. Odbędzie się ona 17 czerwca 2018 roku. Poszukiwani są statyści ochotnicy do odegrania roli mężczyzn sądzonych i rozstrzelanych. Będzie to wydarzenie angażujące całą społeczność wolańską jak również grupę rekonstrukcji hitorycznej GRH Othala z Rzeszowa.
Rekonstrukcja zostanie w całości nagrana i udostępniona.

Organizatorem wydarzenia jest:
Komitet Organizacyjny Obchodów 75-lecia Pacyfikacji Woli Zarczyckiej

Zapraszamy.

20 czerwca 1943 roku o świcie całą wieś otoczyło niemieckie wojsko. Żołnierze wyciągali z domów mężczyzn i zaciągali pod szkołę, gdzie cały dzień leżeli twarzą do ziemi w pełnym słońcu.
Zebrano ponad 700 mężczyzn w wieku od 16-65 lat. Sąd odbywał się w miejscowej szkole, w dzisiejszej sali hitorycznej - Izbie Pamięci. Do szkoły wprowadzano po 5 osób, do sali - pojedynczo. Za liczydłem przykrytym kocem siedział jeden z konfidentów i liczbą palców pokazywał, jaki los czeka każdego z przesłuchiwanych:
1 - wolność
2 - obóz lekki
3 - obóz ciężki
4 - ŚMIERĆ

Mężczyzn skazanych na śmierć wyprowadzano z sali i okładano grubymi akacjowymi kijami. Zmasakrowanych doprowadzono na wał za kościołem dziesiątkami i tam rozstrzelano klęczących na jedno kolano.
Zamordowano 76 mężczyzn.