Zamki Kresowe - Szlakiem Ogniem i Mieczem 25-29.07.2018

Zamki Kresowe - Szlakiem Ogniem i Mieczem 25-29.07.2018


When?

Start time: Wednesday 05:45 (25 July)
End time: Sunday 23:45 (29 July)

Where?

WawaGra
Młyńska 1/5, Godzisz

About

Zamki Kresowe - Szlakiem Ogniem i Mieczem
25-29.07.2018
Informacje dodatkowe: Adrian Pogorzelski tel. 511 – 630 - 598 lub info@wawagra.waw.pl

Dzień I
Zbiórka uczestników, o godzinie 5.45 Pałac Kultury i Nauki( od strony Kinoteki), 6.20 Otwock (Ratusz) 6.40 Celestynów (hala sportowa). Przejazd w kierunki granicy.
Około godziny 10.00 przerwa na posiłek we własnym zakresie w Tomaszowie Lubelskim.

Przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej (formalności graniczne trwają około dwóch godzin, wszystkich uczestników wycieczki obowiązują paszporty ważne co najmniej pół roku).

Rohatyń – senne miasteczko położone nad rzeka Gniłą Lipą. Córką znanego rohatyńskiego popa miała być Anastazja Lisowska znana szerzej jako Roksolana – ukochana Sulejmana Wspaniałego. Zwiedzanie rynku z pomnikiem Roksolany, wybudowanej w XVI wieku cerkwi p.w. św. Ducha.
Halicz – dawna stolica księstwa halicko-włodzimierskiego. W Haliczu wespniemy się na szczyt wzgórza by odnaleźć pozostałości zamku starostów halickich z piękną panoramą na Dolinę Dniestru. Poszukamy też pozostałości danej gminy karaimskiej.
Stanisławów (obecny Iwano-Frankowsk) – zwany przed wojną małym Lwowem. Ufortyfikowane miasto zostało wybudowane na terenie dawnej wsi Zabłotowo staraniem Andrzeja Potockiego. Spacer ulicą Sapieżyńskich, pomnik Mickiewicza, ratusz, kolegiata NMP, kościół ormiański, synagoga reformowana.
Zakwaterowanie w hotelu trzygwiazdkowym w Iwano-Frankowsku (dawnym Stanisławowie). Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień II
Śniadanie bufetowe. Wyjazd w kierunku Kołomyi – stolicy historycznego Pokucia. Zwiedzanie Muzeum Huculszczyzny z największymi zbiorami obrazującymi codzienność Huculszczyzny i jej sztukę ludową, w tym słynne kafle i ceramikę. Spacer po historycznej części miasta z licznymi secesyjnymi kamienicami. W czasie zwiedzania Kołomyi odwiedzimy miedzy innymi miejsca związane z historią sformowania II Brygady Legionów.
Horodenka – miasteczko wzmiankowane po raz pierwszy w końcu XII wieku. Za sprawą Mikołaja Bazylego Potockiego, jednego z najbardziej znanych warchołów kresów południowo-wschodnich w okolicy Horodenki powstały aż pięćdziesiąt cztery kościoły ufundowane w dowód skruchy i żalu za grzechy. W Horodence poznamy historie sarmaty, który służkom kazał wchodzić na drzewa i udawać ptaki. Odwiedzimy też kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i klasztor Teatynów – jeden z najcenniejszych zabytków baroku wybudowany przez architekta Bernarda Meretynę i przyozdobiony rzeźbami Jerzego Pinzla.
Czerwonogród – malowniczo położony w dolinie rzeki Dniestr nad dopływem rzeki Dżuryń. W Czerwonogrodzie odwiedzimy wodospad nad rzeką Dżuryń. Zobaczymy również pozostałości pałacu rodziny Ponińskich, który wybudowano na fundamentach wcześniejszego zamku, oraz ruiny kościoła, grób 60 mieszkańców Czerwonogrodu zamordowanych nocą z 2/3 lutego 1945 przez bojówki UPA
Zaleszczyki – polski biegun ciepła w okresie II Rzeczpospolitej. W okresie międzywojennym Zaleszczyki były jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów. Wzdłuż Dniestru po polskiej stronie biegły deptaki i stanowiska do kąpieli. Z Warszawy w sezonie letnim odchodziły regularne pociągi dowożące wczasowiczów i przywożące na Mazowsze melony, morele, arbuzy. W Zaleszczykach zobaczymy m.in. willę marszałka Józefa Piłsudskiego, willę Kasprowicza, wespniemy się również na wysoki brzeg Dniestru, żeby zobaczyć zapierający dech w piersiach widok.
Przejazd do Kamieńca Podolskiego, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień III
Śniadanie w formie bufetu.
Kamienice Podolski – legendarne miasto – twierdza. W Kamieńcu odwiedzimy katedrę św. Piotra i Pawła, którą Turcy Osmańscy przemianowali na meczet, którego pozostałością jest jedyny w tej części Europy zabytkowy minaret stojący u boku katedry, odwiedzimy m.in. basztę Batorego, legendarną studnię ormiańską, rynek polski z ratuszem, dawny klasztor Trynitarzy, kościół ormiański, Most Turecki, zamek dolny i górny, na którym poznamy prawdziwą historię Pana Wołodyjowskiego i Basieńki a właściwie Krystyny, losy Ketlinga (Hejkinga). Czas wolny na obiad.
Okopy św. Trójcy – zwiedzanie pozostałości twierdzy bastionowej zaprojektowanej przez Tylmana Gamerskiego w widłach rzek Zbrucz i Dniestr dla blokowania twierdzy w Kamieńcu, która stała się w 1672 siedzibą prowincji – eleajatu Podolskiego Imperium Osmańskiego. Okopy św. Trójcy są między innymi miejscem akcji „Nie-boskiej komedii”.
Chocim – niezdobyta twierdza Rzeczpospolitej 1621, 1673. Twierdza bastionowa wybudowana na wysokim brzegu Dniestru. Pierwsze fortyfikacje powstały już w XI wieku. W czasie zwiedzania zamku ukrytego za siecią wałów obronnych powstałych w XVI i XVII wieku poznamy historię dwóch zwycięskich bitew hetmanów Chodkiewicza i Sobieskiego.
Powrót do hotelu obiadokolacja, wieczorny spacer w dolinie Smotrycza, nocleg.

Dzień IV
Śniadanie bufetowe. Wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w kierunku Tarnopola.
Skała Podolska – krótki postój na zdjęcia dawnego zamku prywatnego wybudowanego przez Lanckorońskich.
Jazłowiec – przyjrzymy się pozostałościom słynnego zamku wzniesionego na przełomie XIV i XV wieku przez rodzinę Buczackich, zwiedzimy również okazały pałac wzniesiony przez Stanisława Poniatowskiego, grób błogosławionej Marceliny Darowskiej.
Buczacz – spacerując po okolicach rynku skupimy na buczackim ratuszu, poszukamy śladów urodzonego w Buczaczu Szymona Wiesenthala, wędrując w stronę ruin zamku cofniemy się w czasie do roku 1672 i poznamy bohaterską Teresę z Cetnerów Potocką oraz kulisy podpisania traktatu pokojowego w buczackim zamku pomiędzy rzeczpospolitą a imperium osmańskim..
Trembowla – pozostałości zamku górującego nad miasteczkiem wielokrotnie obleganego przez Tatarów, Kozaków, w końcu Turków. Na podzamczu zobaczymy miedzy innymi pomnik Anny Doroty Chrzanowskiej, która dzięki sile charakteru zagrzewała załogę liczącą nieco ponad 300 ludzi w czasie oblężenia tureckiego w 1675 roku. Pomimo że atakujący Turcy dysponowali 10000 żołnierzy, Chrzanowskiej udało się odeprzeć wszystkie szturmy i obronić zamek.
Zbaraż – zwiedzanie słynnej twierdzy opisanej na kartach „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. W roku 1649 załoga twierdzy oparła się szturmom armii kozacko –tatarskiej, której liczebność historycy oceniają na około 180000 wojsk. W Zbarażu poznamy okoliczności przedarcia się przez obóz Kozacko – Tatarskich sił przez Pana Skrzetuskiego. Stawy już dawno wyschły.. ale historia wciąż jest równie niezwykła 
Wiśniowiec – legendarna siedziba rodu Wiśniowieckich. Odwiedzimy jedną z największych i najlepiej zachowanych n Wołyniu siedzib magnacki – zamek rodziny Wiśniowieckich. Tu poznamy bliżej historię Jeremiego Wiśniowieckiego, oraz wydarzenia które miały miejsce w XVIII wieku a do historii przeszył jako najwspanialszych ceremonii żałobnych rzeczypospolitej. Mszę żałobna ostatniego z Wiśniowieckich celebrowało 40 księży.. ale to dopiero początek opisu niezwykłego pogrzebu.
Zakwaterowanie w hotelu w Krzemieńcu, obiadokolacja nocleg.

Dzień V
Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu.
Krzemieniec - zwiedzanie budynków dawnego Liceum Krzemienieckiego, Muzeum Juliusza Słowackiego, tzw. Góra Bony z pozostałościami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego.
Wyjazd w kierunku granicy. O ile czas pozwoli zwiedzanie klasztoru prawosławnego w Poczajowie.
Zakwaterowanie: hotele ** i ***, pokoje dwuosobowe z łazienkami. Obowiązkowa dopłata do pokoju jednoosobowego w kwocie 180 zł/osoba
Wyżywienie: śniadania bufetowe, obiadokolacje dwudaniowe z napojem (zgodnie z programem).

Cena: 790 zł/uczestnik.
Cena zawiera: całkowity koszt realizacji programu wycieczki (z wyłączeniem kosztów biletów), ubezpieczenie NNW i KL na terenie Ukrainy, podatek VAT.
Cena nie zawiera: kosztów biletów wstępu płatnych dodatkowo 50 zł/osoba oraz wydatków własnych uczestników.

zdjęcie: Kamieniec Podolski by Ewa BienieckaUpcoming events at WawaGra

Events around WawaGra

Czy Ty to Ty ?
22 km »

Czy Ty to Ty ?

Thursday 18:30 (08 November)
Kino "Wilga" Garwolin, Garwolin

Cudowna Terapia w Garwolinie !
22 km »

Cudowna Terapia w Garwolinie !

Wednesday 18:30 (12 December)
Kino "Wilga" Garwolin, Garwolin

Turniej Zastępów 'Srebrna Lilijka'
26 km »

Turniej Zastępów "Srebrna Lilijka"

Friday 17:00 (25 May)
Polewicz - stanica ZHP, Wilga

Letnie Obozy Jeździeckie 2018
37 km »

Letnie Obozy Jeździeckie 2018

Sunday 21:00 (01 July)
Ranczo w Brzozach, Kochanów

Puławy Holi Festival - Święto Kolorów w Puławach
Festival
38 km »

Puławy Holi Festival - Święto Kolorów w Puławach

Saturday 16:00 (09 June)
Marina Puławy, Puławy

Święto Wina na Zamku w Janowcu // 26 maja 2018
45 km »

Święto Wina na Zamku w Janowcu // 26 maja 2018

Saturday 12:00 (26 May)
Zamek w Janowcu // Muzeum Nadwiślańskie, Janowiec

I Miński Festiwal 'Piosenka dobra na wszystko' - Irena Santor

I Miński Festiwal "Piosenka dobra na wszystko" - Irena Santor

Friday 19:00 (15 June)
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały, Minsk Mazowiecki

I Miński Festiwal 'Piosenka dobra na wszystko' - Grupa MoCarta

I Miński Festiwal "Piosenka dobra na wszystko" - Grupa MoCarta

Monday 19:00 (28 May)
Miejska Szkoła Artystyczna I stopnia im. Konstantego Ryszarda Domagały, Minsk Mazowiecki